قرارداد گازی در ایران

۱۲:۱۵ - ۱۴۰۲/۱۲/۲۲
وزیر نفت پس از امضای بزرگ‌ ترین قرارداد گازی تاریخ کشور به ارزش 20 میلیارد دلار برای فشار افزایی میدان مشترک پارس جنوبی گفت: تحریم‌ها نتوانست مانع رشد و پیشرفت صنعت نفت شود.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه تحریم‌ها و خرابکاری‌ها نتوانست مانع رشد و پیشرفت صنعت نفت شود، گفت: با وجود تحریم‌ها به هر کجا که اراده کنیم نفت صادر می‌کنیم و با اقدام جهادی مشکلات را رفع کردیم. جواد اوجی در مراسم امضای قرارداد‌های اجرای طرح فشار افزایی میدان مشترک پارس جنوبی با پیمانکاران ایرانی، اظهار کرد: اکثر ذخایر گازی کشور در پارس جنوبی قرار دارد و خوراک پالایشگاه، پتروشیمی و حتی تولید بنزین کشور نیز به پارس جنوبی وابسته است.

وی افزود: می‌توانستیم در 9 سال پیش شاهد اجرای این پروژه باشیم، اما برای اجرای این پروژه نیاز به تصمیم‌ گیری بود که به شکر خدا این تصمیم در این دولت گرفته شد؛ چنانچه در دوسال اخیر چنین تصمیم بزرگی را گرفتیم. وزیر نفت گفت: تولید گاز از پارس جنوبی به صورت میانگین برابر با 707 میلیون متر مکعب است و این تولید به معنای افت فشار است.

اوجی بیان کرد: خوشبختانه قبل از اینکه افت فشار در مخازن گاز رخ دهد، جلوی آن را گرفتیم و سبب افزایش ظرفیت برداشت تا 90 TCF شدیم که سبب ایجاد عایدی 920 میلیارد دلاری برای کشور خواهد شد. وی ادامه داد: توسعه میدان آزادگان نیز در دستور کار قرار گرفته که با حضور رییس جمهور عملیاتی خواهد شد و ما در این کار فاز‌های مرزی را در اولویت قرار داده‌ایم. وزیر نفت اعلام کرد: امسال ذخیره سوخت خود را به یک میلیارد لیتر و ذخیره گاز را نیز به 3 میلیارد متر مکعب افزایش دادیم.

اوجی گفت: با وجود سنگین‌ترین تحریم‌ها به هر کجا که اراده کنیم نفت صادر می‌کنیم و موفقیت‌های دولت سبب شد که دشمن روی این صنعت تاکید کند؛ چنانچه در 4 خط شبکه سراسری گاز اقدام خرابکارانه انجام دادند، اما با اقدام جهادی توانستیم این مشکلات را رفع کنیم. وی تاکید کرد: نه تحریم‌ها توانست مانع کار و پیشرفت ما شود و نه خرابکاری‌ها؛ و اکنون شاهد افزایش رشد اقتصادی طبق آمار بانک مرکزی هستیم